17 Mart 2011 Perşembe

mektup türleri çeşitleri örnekleri nelerdir?


SİPARİŞ MEKTUBU :Örnek:

25.5. 2000

Kardeş Yayınevi, Ankara

İlgi: 19.09.2005 tarihli yazınız.Yayıneviniz tarafından yayınlanmış olan Çocuklara En Güzel Türk Masalları adlı kitabınızdan okul kitaplığımız için beş adet gönderilmesini rica ederim. Saygılarımla.

(İmza)

Murat AKINCIEk: Söz konusu kitabın beş adedinin bedeli olan -25.000.000TLnın yayıneviniz adına açılmış olan hesaba yatırıldığına dair makbuz.

******************************************************************************************************************

ZARF YAZIMI :Gönderenin adı ve soyadı Pul

Açık adresi

Sayın: Alıcının adı ve soyadı

Açık adresi

Posta kodu

Semt/Kent

(Ülke)

-Alıcının adresi zarfın ortasına yazılmalıdır.

-Gönderenin adı ve adresi zarfın sol üst köşesine yazılmalıdır.

-Tam ve açık adres yazılmalıdır.

-Büyük harflerle ve okunaklı yazılmalıdır.

-Alıcı adresinin posta kodu belirtilmelidir.

-Özellikle yurtdışına gönderilen mektuplarda posta pullarının ülkeyi temsil edici bir değer olduğu unutulmamalı ve posta pulu kullanılması yeğlenmelidir.

Pul

Yonca Aslan

1775/5.Sokak No: 56/4 Pul

Karşıyaka/İZMİR

Sayın Deniz ASLAN

Hale Sokağı Güzelgünler Apt. No: 23/8

06570 Anıttepe/ANKARA******************************************************************************************************************DİLEKÇE (OSM. ARZ-I HAL) :Bir dilek ya da şikâyeti ilgili makama iletmek amacıyla resmi kuruluşlara yazılan kısa mektup.Özellikleri:- Sorun hangi kurumu ilgilendiriyorsa ona hitap edilerek başlanmalıdır.- Yer ve tarih belirtilmelidir.-Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalıdır. Kâğıdın arka yüzüne geçilmemeli, çok gerekliyse ikinci kâğıt kullanılmalıdır.- Bilgisayarla ya da daktiloyla yazılmalı; el yazısı kullanılması halinde yazının kitap harfleriyle, açık, okunaklı olmasına özen gösterilmelidir.- Ciddi, resmi, saygılı bir dil ve üslup kullanılmalıdır.- Nesnel olunmalıdır.- Sorun/durum ya da dilek kısa ve açık olarak ifade edilmelidir. Gereksiz ayrıntılara ve kişiselliğe yer verilmemelidir.- İstenen şey yasalara uygun olmalı; yasal çerçeve kesinlikle aşılmamalıdır. Bir şikâyet söz konusuysa sorun mutlaka belgelere ve tanıklara dayandırılarak açıklanmalıdır.- Dalkavukluğa ve yalvarmacılığa asla yer verilmemelidir.- Hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir.- Bir konuda üst makamın bilgilendirilmesi amaçlanmışsa “….durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim”,

üst makamın bir sorunu çözmesi, bir işlemi başlatması isteniyorsa “gereğini saygılarımla arz ederim”,

yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa “izninizi saygılarımla arz ederim”

gibi saygı ifadeleriyle son bulmalıdır.- Doğru, düzgün, özenli ve temiz bir Türkçeyle yazılmalıdır.- Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.- Mutlaka imzalanmalıdır.- Dilekçe sahibi adını ve açık adresini belirtmelidir.- Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “ekler” başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır.Biçim:Hitap edilen makam,

KENTSorunun, durumun ya da dileğin ifade edildiği paragraflar(İmza)

Tarih

Ad- SoyadEkler:Adres:Örnek:Sanat Tarihi Bölümü Başkanlığı’na

ANKARABölümünüz 9346789 no’lu öğrencisiyim. 1999-2000 ders yılı güz döneminde alarak F2 notuyla kaldığım SANT 237 kodlu XX.Yüzyıl Sanatı adlı dersi bu yıl tekrar almam gerekmektedir. Devam zorunluluğunu daha önce yerine getirdiğimden, 2000-2001 ders yılı güz döneminde bu derse ait devam zorunluluğumun kaldırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.(İmza)

12.10.2000

Arzu YILDIRIM

9346789

0 yorum:

Blogger Template by Clairvo