12 Ağustos 2010 Perşembe

Altın Çilek Faydaları, Altın Çilek Nelere Faydalı?

Başbakan Erdoğan’ın sağlığını, yoğun temposuna rağmen formunu borçlu olduğu ‘sır’ tesadüfen dün akşam ortaya çıktı. Erdoğan girdiği kuruyemişçiden 1 kilo istedi ama sadece yarım kilo alabildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi sonrasında Tarabya'ya inmiş ve vatandaşların referandumla ilgili nabzını yoklamıştı.

Erdoğan, 42 yıllık Tarabya Kuruyemişçisi'nden altın çilek olarak bilinen kuruyemiş almıştı. Başbakan Erdoğan'ın dükkana uğramasının ardından, işyeri sahipleri Fatih Kaynar ve Selma Dalgakıran Kaynar, dün akşamı anlattı.

YARIM KİLO ALDI; 25 LİRA VERDİ

Fatih Kaynar, Başbakan Erdoğan'ın dükkana girdikten sonra ilk olarak sigaraları görünce " Ben sevmiyorum bunları bilmiyor musunuz ? " dediğini aktardı. Başbakan Erdoğan'a " Ne yapalım Başbakanım. Yapacak birşey yok " dediğini söyleyen Kaynar, Başbakan'ın cevap olarak " Olsun önemli değil " dediğini belirtti. Daha sonra Başbakan'a çifte kavrulmuş lokum hediye ettiklerini söyleyen Fatih Kaynar, Erdoğan'ın tezgahı incelemeye başladığını ifade etti. Eşinin Başbakan Erdoğan'a altın çileği önerdiğini söyleyen Kaynar, çileği tattıktan sonra, Başbakan'ın 1 kilo istediğini ancak ellerinde kalan yarım kiloluk altın çileği sattıklarını dile getirdi.

Başbakan'dan para almak istemediklerini ancak Başbakan'ın ısrar edip 25 lirayı kendi cebinden verdiğini de kaydeden Kaynar, Erdoğan'ın "Sonra yine geleceğim.Görüşmek üzere. " diyerek dükkandan ayrıldığını kaydetti. Kaynar çifti Başbakan Erdoğan ile fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi; çektirdikleri fotoğrafı ise kuruyemiş standının camına yapıştırdı.

"ALTIN ÇİLEK BULUP GELİYORSUN "

Altın çileği normal şarlarda 5 kilo olarak sipariş ettiklerini söyleyen Fatih Kaynar, artan sipariş üzerine altın çilek siparişi verdi.

Kaynar telefon konuşmasında karşısındakine şunları söyledi: " Başbakan geldi dün akşam. Altın çilek aldı. Şu an piyasada yokmuş. Yok satıyormuş. Acil bul bana yani. Sen bulursun. Ağabey altın çilek bulup geliyorsun başka birşey demiyorum sana " diye konuştu.

BAŞBAKAN ÖNERİ ÜZERİNE DENEDİ

Başbakan Erdoğan'a altın çileği öneren Selma Dalgakıran Kaynar ise, altın çileği geçen yıl keşfettiğini ve 30 yıldır şeker hastası olan teyzesinin de altın çileği 1 senedir yediğini söyledi.

Selma Dalgakıran Kaynar, "Bir yıldır burada diyabet hastası müşterilerime bunu veriyorum.Çok memnunlar. Biraz kilosu pahalı ama. Altın çilek diyabet hastaları için en uygundur" dedi. Kaynar, " Bilmiyordu. Ben söyleyince şaşırdı hatta. Ben niye onu daha önce duymadım dedi. Tavsiye ettim yedi. Biraz ekşi buldu. Çünkü ekşi hakikaten. Beğendi. Tamam ben bunu kullanayım dedi." diye konuştu. Ellerinde fazla olmadığını Başbakan'a yarım kilo satabildiklerini söyleyen Kaynar, " Başbakan'ın ayağı çok uğurlu onu söyleyebilirim. Çok nurlu yüzlü bir insan. İçindeki temizlikten diyorum ben. Çok iyi" dedi.

GERİYE BİR TABAK ALTIN ÇİLEK KALDI

Görevli Ozan Aktaş ise, Başbakan'ın altın çileği önce tattığını belirterek, " Başbakan bir kilo istedi ama maalesef elimizde yarım kilo vardı .Onu verdik" diye konuştu. Aktaş, Başbakan'ın aldığı altın çilekten geriye ellerinde sadece bir tabak kaldığını söyledi. Aktaş vatandaşların dükkana gelerek, " Başbakan'ın yediği çilekten istiyoruz. Tabii akşamdan bugüne kadar gelen bütün müşterilerimize yok çekiyoruz çünkü kalmadı " dediğini da belirtti. Aktaş altın çileğin kilosunun 50 lira olduğunu da aktardı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KORUMALARI DA TATTI

Altın çilek adlı kuruyemişi ilk defa duyan vatandaşlar ise, almayı düşündüklerini söyledi. Bir başka vatandaş, Başbakan'ın aldığı çileği merak ettiklerini alacaklarını dile getirdi. Bu arada Cumhurbaşkanı Gül'ün cuma namazı için, Tarabya Camii'ne gitmesinin ardından korumaları da kuruyemişçiye gelerek ikram edilen altın çileğin tadına baktı.

ALTIN ÇİLEKİN FAYDALARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlığını borçlu olduğu Altın çilek, kilo vermeden, kan dolaşımına kadar bir çok hastalığa iyi geliyor. İşte Altın Çilek'in faydaları:

- Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.

- Kilo vermeye yardımcı ve son derece faydalı bir meyvedir.

- Diyabet ( şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir. - Antioksidan oranı yüksektir.

- Kalp,verem ve idrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

- C,B1,B2,B3 ve keroten gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir.

- Potasyum değeri çok yüksek bir meyvedir.

- Kalsiyum değeri aşırı zengin olduğundan okul öncesi çocukların gelişiminde çok etkilidir.

- Metabolizmanın hızlı çalışmasına katkıları olduğu bilinmektedir.

- Kan dolaşımını düzenlemede pozitif etkileri vardır.

- İdrar söktürmeye faydaları vardır.

- Kalorisi azdır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok etmeye yardımcı olur.

- Aroma ve mayhoş tadından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak ve marmelat yapımında kullanılır.

- Meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda kullanılır.

- Reçeli son derece lezzetlidir.

- Cildi güneşten korumada ve cilt kanseri tedbir olarak deri gerici özelliği olduğundan, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

- Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır.

- İçerisinde 8 ayrı alkolid bulunmaktadır. Bu alkolidler bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmaktadır.

- Kanı arındırmaya yardımcı olur. Görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur.

- Prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

0 yorum:

Blogger Template by Clairvo